Alevli Günler, TED İçin Sahnedeydi

30 Mayıs’ta Türk Eğitim Derneği’nin başlattığı “10.000 Genç Meşale Daha Aydınlık Türkiye” kampanyası yararına düzenlenen destek gecesinde, İş Sanat’ta İstanbul Halk Tiyatrosu’nun Alevli Günler oyunu sahnelendi. Bu güzel geceye Marjinal’in davetiyle katılma şansı bulduk.

Oyun öncesinde, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu 2009 yılında en çok meşale yakan destekçilere teşekkür plaketlerini sundu. Plaket alan kişiler arasında biri vardı ki hele, kendisini görünce ağzımı açıp daha bir hayran hayran baktım sahneye. Bu kişi zerafetine ve güzelliğine gıpta ile baktığım Filiz Akın‘dı.

Alevli Günler oyununa gelince; uzun zamandır bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum.

Biri muhasebeci, biri kasap ve Türk kültürü profesörü olan üç çocukluk arkadaşın keyifle toplandıkları rakı sonrası, profesörün kanser olduğunu açıklamasından sonra hüzne boğulur. Hüznün yanısıra ise üçünü de strese sokan ayrı bir sorun ortaya çıkar; profesör bir şamandır ve dini inançları gereği öldükten sonra gömülmesi değil, yakılması gerekiyordur. Ancak bunu gerçekleştirmek karşılarına kanunlar ve açılması oldukça güç bürokrasi ile oldukça zordur.

Irmak Bahçeci’nin yazıp Yıldıray Şahinler’in yönettiği, Cem Davran, Bahtiyar Engin, Levent Üzümcü ve Erkan Can’ın sahnelediği bu eğlenceli oyunu izleme fırsatınız olursa, kaçırmayın derim.

Ufak bir kıvılcım çakıp, 10.000 Genç Meşeleye destek olmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir