B12 Vitamin Eksikliği

Güncelerimden de takip ettiğiniz üzere son 2 aydır ortalıkta Leyla gibi dolanıyordum. Ataletim çoşmuştu. İmkan olsa tüm günümü uyuyarak geçirmeye başlayacaktım. Son 10 gün boyunca ise artık alarm sesini duymamaya ve sabahları uyanman gereken saatte kalkmamaya başladım. Planlı programlı hareket etmeye çalışan ben için bu, tahminizden de çok sıkıntı veriyordu. Bir yandan üzerimdeki ağırlık, bir yandan yapmam gereken ve umduğum sürede tamamlayamadığım işler. İşin içine bir de unutkanlık eklenince, daha da çekilmez oldu.

Pazartesi ilk iş olarak doktora gidip, tahlil yapmayı kafama koymuştum. Sabahın köründe düştüm yola. Bir yandan kesin evham yaptığımı düşünüyordum, bir yandan gittikçe değişen davranışlarımı sorguluyordum.

Aklıma ilk gelen kilo kaybı yüzünden hipertiroidti. Daha sonra ellerimin ve ayaklarımın soğukluğu yüzünden demir eksikliği. Doktorun yanına girdiğimde durumu açıkladım ve bu ihtimalleri de söyledim. Düşünce işine müdahale etmek gibi olmuş :) “Kolestrol ve şekere de bakalım” dedi. “Hah, işte tam 25 bakımı oldu” dedim :) Kan tahlili için 3 tüp kan verdikten sonra, ertesi günün (yani bugün) çabuk gelmesi için dua etmeye başladım.

Sonuçları aldıktan, referans değerlerini dikkate alarak kendi değerlerimi okumaya yani anlamdırmaya çalıştım. Bir kaç değer dışında oldukça normal görünüyordu. Sıra bana gelince usul usul doktorun yanına geçtim. Bu sefer uslu olup teşhisi onun koymasını bekledim. Çok House MD seyrettik bu aralar :)

Doktorun söylediğine göre; böbrekler sorunsuz, tiroid bezi tıkırında, demir eksikliğine bağlı anemi yok, kolestrol normal. Ancak B12 vitamini yani siyanokobolamin eksikliğim varmış.

Açıkçası vitaminleri pek umursayan bir insan değilim. Oldum olası Memati misali vitamin hesabı yapmadım. Böyle bir sorun olabileceği aklıma gelmemişti.

Tedavi 5 iğne ile başladı. “Hap mı, iğne mi ?” sorusuna “En faydalısı” diyerek iğneyi seçmiş oldum. İğnelerin bitiminde tekrar tahlil yapılacak. Vücudun tepkisi izlenecek. Şaşırtıcı olansa, B12 vitaminin bulunduğu gıdaları sık tüketmem.

Benzer şeylerden şikayetçiyseniz, mutlaka doktora görünün. SSK ile uğraşmak istemiyor veya özelde masraflı olur diye çekiniyorsanız sağlık ocağına da gidebilirsiniz. Artık her ilçede laboratuarı bulunan sağlık ocakları var. Onlarda da kolaylıkla tahlil yapılıyor.

Rabbim, tedavisi olmayan hastalık vermesin :)

B12 Vitamin Eksikliği” üzerine 8 düşünce

 1. deniz ulu

  çok geçmıs olsun .benexol iç b12 vıtamını ben her gun ıçerım .faydasını goruyormuyum bılmem.
  soyledıgın seyler bendede var sureklı halsızlık .uyku sorunu .bende cok evhamlıyımdır.hemen dok.gıdeyım.hangı bolume gıttın ?

 2. sevie Yazar

  Deniz,

  Ben evham yaptığımı düşünerek sağlık ocağına gittim. Tahlillerim orada yapıldı. Çevrende kan tahlili yapan bir sağlık ocağına gidebilirsin. Özeller evhamlı insanlara göre değil :)
  Yanılmıyorsam dahiliye bakıyor. Geçmiş olsun sana da.

 3. karmançormancı

  çok çok çok geçmiş olsun :(
  homosistein diye de bir rahatsızlık varmış..araştırsanıza lütfen..b12 eksikliği tetikliyormuş sanırım… neyse sıkmıyım sizi..
  bol şifa diliyorum..

 4. mL

  Aslında belirli periyodlarla genel kontrolleri yaptırmak gerekiyor.Bazen hastalıkların belirtilerini anlayamıyoruz ama bir yandan herşeyi düşünürsek hastalık hastası olur çıkarız :)
  En güzeli arada kontrole gitmek.İyi yapmışsın.Ciddi bir problem olmadığına sevindim,kendine dikkat et.

 5. özge

  arkadaşlar ama artk sağlık ocakları yapmıyormuş bunun tahlilini ben gittim hastaneye gönderdiler beni=(

 6. romatizma

  ne alakası var diyeceksiniz ama bir romatoloğa mutlaka görünmenizi tavsiye ederim.bu şikayetleriniz romatizmal bir hastalığı düşündürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir