CEBiT Güncesi

Bildiğiniz üzere 07-12 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezin Cebit Bilişim Eurasia Fuarı düzenlendi. Bu sene 8.si düzenlenen fuarın açıldığı tarihten beri takipçisiyim, yanılmıyorsam sadece bir yıl gidemedim.

Fuarın ilk yıllarında giriş için davetiyeler ücretsiz olarak kolayca temin ediliyordu. Ancak yıllar geçtikçe, fuar çıtayı yükselti ve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bilet fiyatları 20 YTL olarak belirlendi.Tabii bir şekilde ücretsiz davetiye temin ettim. Bu kadar sene giderim fuara, para verdiğim görülmemiştir :)

Fuar grubumuzda ben, eşim, kardeşim Halil ve teyzemizin oğlu Mehmet abimiz vardı. 4 kişilik gubumuzda ise 6 adet bedava davetiye vardı. 2 tanesi gayet münasip bir ücrete, pembe borsa ile vatandaşlara arz edildi.

Fuarı gezerken, gördüğüm tüm şeker kaplarına saldırdım. Evet, o pembe kazaklı şeker canavarı bendim. Bir kaç tane ufak tefek promosyon topladım, standlara baktık, mankelleri çekiştirdik…

Sanırım en çok TTNet standında oyalandık. Jeerk ya da buna benzer ismi olan 5 kişilik bir grubun gösterisi vardı. Bir hayli ilginç bir gösteriydi. En komik kısmı da, grup elemanlarında bir tanesi İngilizce bir şeyler anlatıp, anlatıp “Are you having fun?” diye sormasıydı. Doğal olarak bir cevap alamadı. İkinciye sorduğunda, sazan misali bir ben “Yeaaaaa” diye bağırayım dedim. Malüm ayıp olmasın.

Taşınabilir kalp şok cihazı tanıtımı yapan bir firma vardı. Standında ise doğu blok ülkelerinden ithal mikron boyutlarında etek giymiş bir abla vardı. Sanırım verilemek istenen mesaj, ablayı görüp kalp krizi geçirenlere anında müdahale edilebiliyor olması. Bir ara standın tepesine çıkıp bir dans etti ki, şeker görmüş karınca sürüsü misali bir izdiham yaşandı.

Diyanet Başkanlığının hazırladığı Kuran-ı Kerim okunuşu ve meali, ilmihal bilgileri, hadisler ve daha bir sürü bilgi içeren DVDler vardı. Görevli sağ olsun bize fazladan iki tane daha verdi. Hatta çoğaltıp dağıtabileceğimizi söyledi. Güzel bir çalışma yapmışlar, hoşuma gitti.

Hazırlanan yeni çipli nüfüs kartları ile ilgili bilgi aldık. Açıkçası bizim Avrupa kimliklerinden bile daha klas olmuş. Kıskandım vallahi.

15 yaşın altındaki çocukların fuara girmesi yasak olmasına rağmen, bir sürü çocuk ortada dolanıyordu. Hadi yanında velisi olanını anlarım ama tek başına kaç tane çocuk gördüm. Promosyon bırakmadıklar bize :D

Fuarda boş durmayıp bir kaç çekilişe katıldık. Bir tanesi ücretsiz check-up, biri de MyPhone’du ama sonuçları hakkında bilgim yok.

İş Dünyası salonlarını da dolaştık ancak standlar ile pek ilgilenme fırsatımız olmadı. Geçen yılkine oranla biraz daha iyi gibi göründü gözüme Cebit, ama ne biliyim ilk yılların tadı yok.

TÜYAP gibi bir merkezin sanırımı en büyük sorunu ulaşım. Fuardan çıktıktan sonra, evimize gitmek için ya kurbanlık dana kıvamında karşıdan karşıya geçmemiz ya da Büyükçekmece’ye kadar gidip, otobüs değiştirip geri dönmemiz gerekiyor. Fuar alanındaki 200 kişilik otobüs kuyruklarında beklemek de farklı bir seçenek tabii ki. Allah’tan bu yıl tedbirli olarak araba ile yola çıktık. Geleneksel Cebit sonrası stresi yaşamamış oldum.

Araba ile doğruca Kavaklı köyü sahilinde bulunan Go-Kart Arena‘ya gittik. Daha önce eşimle burayı keşfetmiş ve pistine bayılmıştık. Benim çarpmadan yarışı tamamlamamın da etkisi var tabii ki, gerçi bir spin attım ki hey yavrum hey, pistin tozu kalktı :).  Şu anda İstanbul’da bulunan en büyük go kart pisti, yanılmıyorsam 550m. Yolları geniş, keskin 2-3 viraj var. Bir kaç eksikliği olsa da zamanla daha iyi bir hale gelecektir. Mükemmel bir manzaraya sahip kafesi var. İnsanın kafa dinlemek için gidebileceği kuytu bir yer. Yakında bir kaç fotoğrafını eklemeye çalışırım, merak edeniniz varsa sitelerini de ziyaret edebilir.

Kardeşim ve ben genetik olarak birer go-kart yasaklısı olduğumuz için. (Londra Camping girişinde yasaklı diye fotoğraflarımız bile var.) Mehmet abim ve eşim yarıştılar. Doğal olarak go kartta tecrübesi olan eşim, 12 yıldır ehliyet sahibi olan ve ilk kez go karta  binen Mehmet abime 2 tur bindirdi.

Go Kart Arena’dan sonra Cebit grubumuz dağıldı :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir