Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Metro 2033 ile birlikte Cesur Yeni Dünya kitabını da almıştık. Her zamanki gibi yemek yer gibi, 2-3 lokmada yuttuğum bir kitap oldu.

İlk defa bir kıtabın önsözünde, hem de yazarın kendisinden spoiler yemiş oldum! Tüm kitap boyunca ciddi bir şekilde içime oturdu. Önsöz değil, sonsöz olmalıydı bence! Fotoğrafını gördüğünüz İthaki Yayınları’nın kitabı, farklı basımları var mı bilmiyorum ama okuyacak olanlar varsa, önsözü atlamalarını tavsiye ederim.

Ford’tan sonra 632 yılına görütürür bizi Cesur Yeni Dünya.  Uzun yıllar süren savaşlar ve yıkımlar sonrası Ford kanunlarına/inancına bağlı insanlar yeni toplumu oluşturur. Bireysellik, aile ve tasarruf yüz kızartıcı bir suç olarak karşımıza çıkıyor.

“Cemaat. Özdeşlik. İstikrar.”

İnsanlar Kuluçka ve Şartlandırma Merkezleri denilen laboratuarlarda üretiliyor. Bir kişinin yaşamı daha embriyo iken belirleniyor, toplum sınıflandırılmasında Alfa Artı’dan Epsilon Eksi’ye uzanan bir skala dikkate alınıyor. Her sınıfı oluşturan kişiler, doğdukları (tüpten çıkarıldıkları mı demeliydim) andan itibaren kendi sınıfını kabul etmeleri, görevlerini doğru bir şekilde yapmaları konusunda uykularında şartlandırılıyorlar (hipnopedya).

“Herkes herkes içindir.”

Ford öğretisi “Mutluluk ve erdemin sırrıdır, yapmak zorunda olduğun şeyi sevmek. Tüm şartlandırılmaların amacı budur; insanlara kaçınılmaz toplumsal yazgılarını sevdirmek.” der. Hipnopedya sayesinde herkes çalışır, herkes eğlenir. Herkes herkes içindir.

Böyle bir dünyanın içerisine düşseydiniz ne yapardınız? “Anne” kelimesi müstehcen sayılırken, bir anneden doğmuş olmanın getirdiği hissi tahmin edebilir misiniz? Cesur Yeni Dünya kitabının kahramanıVahşi John bu sorulara cevap veriyor…

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir