Dedem

Kendimde en çok sevdiğim şeyler başında gözlerim. Gözlerimin rengini dedemden almışım, Halil dedemden.

Ben bugün biraz ondan bahsetmek istiyorum kısa kısa. Yazıya dökmekte zorlandığım o kadar çok anı var ki.

  • Dedem küçükken, çekiç atmada oldukça başarılıymış. 1950’ler de Bulgaristan’da ilçede iyi derece yaptıktan sonra, il seçimlerine katılmasına karar verilmiş. Ancak ailesi seçmeler için gerek şort ve atletin parasını verecek durumları olmadığı için onu göndermemiş ve karşı katılmasına karşı çıkmışlar. “Olimpiyatlarda yarışacak kadar iyiydim” diyerek anlatırdı. “Kim bilir o zaman çok farklı olabilirdi herşey.”
  • Gençliğinde sesinin güzelliği ile tanınırmış dedem. Düğünlerde, kınalarda, mecilerde (imece gecelerinde) hep ona türkü söyletirlermiş. ’89 yılında tümör nedeniyle ses tellerinin bir kısmı alınsa da, o müziğe olan ilgisini hiç kaybetmedi. Kâh bir börek tepsisi darbuka oldu, kâh pişerken börekler o akordeonla eşlik etti.
  • Anne ve babamdan ayrı kaldığımız 5 yıl boyunca, eksikliklerini hissettirmemek için var gücüyle çalıştı. Hastalığı nedeniyle emekli olmasına rağmen, köyde en yüksek harçlığı kardeşim ve ben alalım diye durmadan çalıştı.
  • Kızdığı zaman fırça atmak için kullandığı en kötü kelimeler “cenabet” ve “kakavan” oldu. Rasyonelliği ile bilindi çoğu zaman, mantıksızlığa da tek cevabı “kakavan” oldu.
  • İçindeki en büyük ukdelerden biri çocuklarının üniversite okumaması oldu. Babam iki yıllık mezun, halam üniversite terk. (Benim sözüm ise halen duruyor, er ya da geç tutacağım.)
  • En son doğum günümde konuşmuştuk. Doğum günlerini, evlilik yıldönümlerini hiç kaçırmaz ve unutmazdı dedem. Ağlayarak son sözü “Ben sizi çok özledim” oldu. Günlerdir, ne zaman onu düşünsem aklıma bu sözü geliyor. Babaannemle her konuştuğumuzda sadece “Sizi çok severdi, size hasret gitti” diye söylüyor. İçimi en çok bu acıtıyor.

Kimseye yük olmak istemedi, kimseye de yük olmadı. Onurlu bir hayatı oldu. “Ölümün de hayırlısı, güzeli” derler ya, Allah ona öylesini uygun görmüş. Bir 14 Mart sabahı, sakince uykusunda… Allah mekanını cennet eylesin.

Bana öğrettiklerin, söylediklerin, söz verdiklerim…

Aynada gözlerime her baktığımda sadece onları görüyorum.

Şimdi ben seni çok özlüyorum, dedeciğim.

Dedem” üzerine 4 düşünce

  1. Erkan

    Ne mutlu size dede sevgisini doya,doya yaşamışınız.Mekanı cennet olsun,Allah Rahmet Eylesin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir