Etiket arşivi: kitap

Ian McDonald – Derviş Evi

20120315-224530.jpg

Derviş Evi kitabını bir akşam tesadüfen gördüm ve aldım… İsmi aklıma çakılmıştı… Konusunu hatırlamıyordum aslında, sadece o kitabı almam gerektiğini biliyordum… Kitap okumak kadar, gazetelerin kitap eklerini de okumayı seviyorum. Belki bir ekte yorumunu okumuşumdur, yanı bir şekilde bilinçaltıma ” al bu kitabı, al ” mesajı gelmiştir… Bilemiyorum…
Okumaya devam et

Murat Özkan – Kimyager

20120119-124408.jpg

Murat Özkan, Twiter hesabından isteyen kişilere imzalı kitabını gönderdiğini söylemişti. Kendisiyle iletişime geçip, kitabını okumak istediğimi iletmiştim. Kitaba dayanamıyorum :) Sağ olsun, kitabı çok hızlı bir şekilde ulaştırmıştı.

Kitabın önsözü, yeni yılın ilk günlerinde içimi ısıttı. Demiş ki;

…Yıllar önce yazmaya ilk başladığımda acaba kaç kişi alır diye soruyordum kendi kendime fakat bugün geldiğim noktada düşüncelerim değişti. Meğer kitabın ne kadar satacağının önemi yokmuş. Önemli olan bir eseri meydana getırmekmiş aslında…

Hep “keyif” diyorum ya; sonuçtan çok süreci sevmek gerek… Süreç keyifliyse, sonuç da memnun edici olacaktır…

Kitabın kahramanı Mustafa, uzun yıllar boyunca çalıştığı firmadan, kendine daha fazla zaman ayıracağı bir yaşam kurmak için ayrılır. Gece yarısı aldığı bir telefon sonrası, huzursuz edici bir durumda bulur kendisini.

Sade bir dilde kaleme alınan kitapta, bir sonraki sayfada neler olduğunu merak etmeden duramıyorsunuz. Soluk soluğa okuduğum bir kitap oldu. Bir aksiyon filmi olarak hayal etmedim değil :)

sevie:İlk baskı olması sanırım, nedeniyle 1-2 imla hatası ile karşılaştım. Yayınevne ve Murat Özkan’a ileteceğim…

5.Beyoğlu Sahaf Festivali (06-25 Eylül 2011)

6-25 Eylül 2011 tarihleri arasında, TRT binasının yanında Tepebaşı’nda 5.Beyoğlu Sahaf Festivali düzenlenecekmiş. Fırsat yaratıp mutlaka gitmem lazım. Kitapların kokusunu içime çeke çeke gezip, belki birkaçı bizim eve gelmeye ikna edebilirim :)

Festival programına ulabilirsem, bağlantısını ekleyeceğim…

Ege Kıyılarından Eski Zaman Masalları – Ahmet Ünver

Şirketin kitaplığında denk geldim bu kitaba. Kafamı dağıtacak bir şeyler ararken iyi de oldu aslında.

Kitapta 8 öykü daha doğrusu masal yer alıyor. Her bir öyküde Yunan mitolojisinde yer alan ilginç olaylar anlatılıyor. Ege kıyılarında filizlenen bu öyküler,okuyucuyu farklı hayallere sürükleyebiliyor.

Kitaptaki Öyküler:

  •  Meraklı Pandora ve Konuşan Sandık;
  • Asklepios ve Devacı Yılanları; 
  • Phaethon ve Güneş Arabası’nın Atları; 
  • Yankı ile Nergis; Midas’ın Altınları; 
  • İnsanlığa Aydınlığı Getiren Ölümsüz: 
  • Prometheus; 
  • Apollon’un Liri mi, Marsyas’ın Kavalı mı?; 
  • Yeryüzünün İlk Güzellik Yarışması.

Bu güzel öykü kitabına enk gelirseniz, es geçmeyin. Kafa dağıtmak için birebir ;)

 

Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Metro 2033 ile birlikte Cesur Yeni Dünya kitabını da almıştık. Her zamanki gibi yemek yer gibi, 2-3 lokmada yuttuğum bir kitap oldu.

İlk defa bir kıtabın önsözünde, hem de yazarın kendisinden spoiler yemiş oldum! Tüm kitap boyunca ciddi bir şekilde içime oturdu. Önsöz değil, sonsöz olmalıydı bence! Fotoğrafını gördüğünüz İthaki Yayınları’nın kitabı, farklı basımları var mı bilmiyorum ama okuyacak olanlar varsa, önsözü atlamalarını tavsiye ederim.

Ford’tan sonra 632 yılına görütürür bizi Cesur Yeni Dünya.  Uzun yıllar süren savaşlar ve yıkımlar sonrası Ford kanunlarına/inancına bağlı insanlar yeni toplumu oluşturur. Bireysellik, aile ve tasarruf yüz kızartıcı bir suç olarak karşımıza çıkıyor.

“Cemaat. Özdeşlik. İstikrar.”

Okumaya devam et

Milyoner – Unutulmayacak Bir Yolculuktan Başarı Dersleri

Yazar: Richard Parkes Cordock
Yayınevi: Alteo

Önce bir itirafla başlamam gerekir aslında. Pazarlama, kişisel gelişim, girişimcilik kitaplarını okumayı pek sevmem.
Daha doğrusu sevmezdim. Blog yazıları ve kısa makaleler okumak ile ilgili bir sorunum yoktu. Komple bir kitabı okuma girişiminde bulunsam da sonunu getiremiyordum. Bitiremediğim kitaplardan hiç haz etmem oysa :)

Okuma açlığımın tavan yaptığı bir günde, elime gelen ilk kitap Milyoner oldu. “Acaba okuyucusunu nasıl gaza getiriyor?” gibi bir art niyet ile  kitabı okumaya başladım.

Yanıldım! Keyifle okuduğum ve farkındalığımı artıran bir kitap oldu. Aldığım bir kaç notu paylaşmak ve en çok da kendim için saklamak (kayıt altında tutmak) için yazıyorum. Kitaptan aldığın notlara, birkaç kişisel fikir de karışmış olabilir…

Okumaya devam et

Stephen King – Karanlık Çökünce Kitabını Kazanma Şansı

Yeni kampanya duyurularını Kampanya Sırları‘ndan takip edebilirsiniz.

BeyazPano olarak, Bedava NE Var sitesi bu hafta sponsor oldum :)

05-12 Mayıs tarihleri arasında siteye üye olup, Talep Et butonuna tıklayan kişiler arasından yapılacak çekilişle 1 kişi Stephen King’in Karanlık Çökünce kitabını kazanacak. Kazanan kişiye, bedavasını elcağızımla paketleyip kargoya vereceğim. Belki, kitabın dışında başka bir süpriz daha çıkabilir içinden :)

Geçen haftanın bedavası Style Jam – Cep Telefonu Kaplaması kazanan kişi de Sevinç Avcı oldu. Tebrik ediyorum kendisini.

Bu yazıdaki link referanslı linkimdir. Bu linkten, üye olanlardan ekstra 5 talep hakkı kazanıyorum :) Sen de kazanmak istersen, referans linkini tanıdığın kişilere  vermeyi unutma :)