Etiket arşivi: sağlık

Hamilelikte Sağlık Ocağında Yapılan Testler

Tarih: 22.04.2014

İlk kontrolde, doktorumuz tahlillerin bir kısmını sağlık ocağında yaptırabileceğimi söylemişti.
Elimde liste aile hekiminin yolunu tutuyorum. Aile hekimimi seviyorum :) Daha önce de 2-3 kez muayene oldum ve tavsiyesiyle bazı kötü alışkanlıklarımdan kurtuldum.

Kayıtlar için bir sürü sorduktan sonra aile hekimim aşağıdaki tavsiyeleri veriyor:

-Çok fazla kilo alma; 10-12 kilo ile bitirmeye bak. Sonra çok zorlanırsın.
-Tansiyonuna dikkate et; yüksek tansiyon riskli.
-Düşme
-Havuza girme; denize girebilirsin.
-Karbonhidratlı şeyleri çok fazla yeme. Protein, sebze ve meyve ağırlıklı beslen.
-Sebzeleri ve meyveleri sirkeli suda beklet ve iyiyce yıka
-Bol su iç
-Bol bol yürü
Unutma bu bir hastalık değil, bir süreç. Dikkat etmen gerekenlere dikkat et ve hayatını kısıtlama.

Tahlil için kan alındıktan sonra, sağlık ocağında gebelik takibini yapan hemşire ile tanışıyorum.
Oldukça ilgili, o da bir sürü soru soruyor ve ultrasonda bebeğin kalp atışlarını duyunca bilgi vermem için cep numarasını veriyor. Açıkçası sağlık ocağında bu kadar ilgi gördüğüm için şaşırıyorum :)

Ertesi gün çıkan tahlil sonuçlarında Beta HCG yükselmeye devam ediyor.
Demir biraz düşük çıkıyor. Sonuçlar iyi. Folik asite devam.

İki günce sonra listeden eksik kalan ve sağlık ocağında yapılmayan 2 tahlil için özel hastanenin yolunu tutuyorum. İyi de, bu Rubella ve Toksoplazma da ne ola?

B12 Vitamin Eksikliği

Güncelerimden de takip ettiğiniz üzere son 2 aydır ortalıkta Leyla gibi dolanıyordum. Ataletim çoşmuştu. İmkan olsa tüm günümü uyuyarak geçirmeye başlayacaktım. Son 10 gün boyunca ise artık alarm sesini duymamaya ve sabahları uyanman gereken saatte kalkmamaya başladım. Planlı programlı hareket etmeye çalışan ben için bu, tahminizden de çok sıkıntı veriyordu. Bir yandan üzerimdeki ağırlık, bir yandan yapmam gereken ve umduğum sürede tamamlayamadığım işler. İşin içine bir de unutkanlık eklenince, daha da çekilmez oldu.

Pazartesi ilk iş olarak doktora gidip, tahlil yapmayı kafama koymuştum. Sabahın köründe düştüm yola. Bir yandan kesin evham yaptığımı düşünüyordum, bir yandan gittikçe değişen davranışlarımı sorguluyordum.

Aklıma ilk gelen kilo kaybı yüzünden hipertiroidti. Daha sonra ellerimin ve ayaklarımın soğukluğu yüzünden demir eksikliği. Doktorun yanına girdiğimde durumu açıkladım ve bu ihtimalleri de söyledim. Düşünce işine müdahale etmek gibi olmuş :) “Kolestrol ve şekere de bakalım” dedi. “Hah, işte tam 25 bakımı oldu” dedim :) Kan tahlili için 3 tüp kan verdikten sonra, ertesi günün (yani bugün) çabuk gelmesi için dua etmeye başladım.

Sonuçları aldıktan, referans değerlerini dikkate alarak kendi değerlerimi okumaya yani anlamdırmaya çalıştım. Bir kaç değer dışında oldukça normal görünüyordu. Sıra bana gelince usul usul doktorun yanına geçtim. Bu sefer uslu olup teşhisi onun koymasını bekledim. Çok House MD seyrettik bu aralar :)

Doktorun söylediğine göre; böbrekler sorunsuz, tiroid bezi tıkırında, demir eksikliğine bağlı anemi yok, kolestrol normal. Ancak B12 vitamini yani siyanokobolamin eksikliğim varmış.

Açıkçası vitaminleri pek umursayan bir insan değilim. Oldum olası Memati misali vitamin hesabı yapmadım. Böyle bir sorun olabileceği aklıma gelmemişti.

Tedavi 5 iğne ile başladı. “Hap mı, iğne mi ?” sorusuna “En faydalısı” diyerek iğneyi seçmiş oldum. İğnelerin bitiminde tekrar tahlil yapılacak. Vücudun tepkisi izlenecek. Şaşırtıcı olansa, B12 vitaminin bulunduğu gıdaları sık tüketmem.

Benzer şeylerden şikayetçiyseniz, mutlaka doktora görünün. SSK ile uğraşmak istemiyor veya özelde masraflı olur diye çekiniyorsanız sağlık ocağına da gidebilirsiniz. Artık her ilçede laboratuarı bulunan sağlık ocakları var. Onlarda da kolaylıkla tahlil yapılıyor.

Rabbim, tedavisi olmayan hastalık vermesin :)