Freecycle

Çöpümüzün, gerçekten “çöp” olmadığını artık çok iyi biliyoruz. Geri dönüşüm, Dünya’da yaşayan herkesin üstlenmesi gereken bir görev. Geleceğimiz ve Dünya’mız için.

Bugün farklı bir “geridönüşüm”den bahsetmek istiyorum. Freecycle. Yani free (bedava) ve cycle (döngü) sözcüklerinin birleşimi. Kelimenin Türkçe karşılığını tam olarak bulamadım. Hayal gücümü kullanarak “bedavanışım” ya da “beleşdönüşüm” diyebiliriz isterseniz. :)

Freecycle

Kabaca tarif etmek gerekirse Freecycle ağı, ellerindeki eşyaları bedelsiz olarak verebilecek kişiler ile o eşyalara ihtiyaç duyabilecek kişileri bir araya getirmeyi amaçlar. 1 Mayıs 2003’te kurulan Freecyle ağı’nın İstanbul grubu 31 Ocak 2005’te kurulmuştur.

Freecycle, nasıl işinize yarar?

Kullanmadığınız bir eşyayı, çöpe atmak veya evinizde istiflemek yerine başkaları ile paylaşabilirsiniz. Üretilmiş olanı kullanmakla, gereksiz tüketimi azaltabilir hem doğaya, hem de ihtiyacı olan bir kişiye yardım etmiş olursunuz. Veya ihtiyacınız olan bir eşyayı bedava olarak temin edebilirsiniz. Özellikle öğrenci veya kısıtlı bir gelire sahip bir kişi iseniz bu grup kesinlikle çok işinize yarayacaktır.

Peki sistem nasıl işliyor?

Size en uygun olan yahoo grubu bulup, üye oluyorsunuz. Grubun görgü kuralları çerçevesinde, ilk mesajınızın bir “Teklif” olması gerekiyor. İşinize yaramayan ve kullanılabilir durumda olan her hangi bir eşyayı teklif edebilirsiniz. Bu bir kitap dahi olabilir.

Teklif mesajınızda eşyanın cinsini ve durumunu belirtmeniz gerekiyor. Genellikle teslim şekli olarak  elden teslim kullanılıyor.   Eşyanın nereden ve hangi saatlerde alınabileceğini mutlaka mesajınızda yazın.  İsterseniz kargo ile de gönderebilirsiniz. Teklifinizle ilgilenen kişiler, sizinle irtibata geçecektir. Görgü kuralları çerçevesinde eşya genellikle ilk isteyen kişiye veriliyor.

Diyelim ki bir eşyaya ihtiyacınız oldu. Yapmanız gerek tek şey “Aranıyor” mesajı göndermek. Belki aradığınız eşyaya artık ihtiyacı olmayan biri vardır. Hem doğaya, hem bütçenize katkı sağlamış olursunuz.

Freecycle Türkiye gruplarını buradan görebilirsiniz.

Son olarak tüketen değil, üreten ve paylaşan bir toplum olma dileğiyle.

Freecycle” üzerine 2 düşünce

  1. Recep Hilmi Tufan

    Yaklaşık 1 yıldır bu güzel sistemin üyesiyim ben de. FMK hareketi gibi güzel bir şey. Birkaç eşya vermişliğim ve almışlığım var. Tavsiye ederim herkese…

  2. mL

    Haberim yoktu böyle bir şeyden.Güzel düşünülmüş.Bu tür şeyler görmek beni sevindiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir