Geri Dönüşüm İçin Ne Yapıyorum? (mim)

Çöpünüz, gerçekten çöp mü? diye sormuştum ilk yazılarımdan birinde. Kendi cevabım her zaman “Hayır” oldu. Ufak bir gofret ambalajının geri dönüştürülebilir olduğunu farkettikten sonra, onu çöpe atmaya kıyamıyorum :) O benim için bir çöp değil, yeniden kullanılabilir bir madde. Dar bir zaman için kumbaraya atılan beş kuruş gibi.  Zamanı geldiğinde öyle bir değerleniyor ki :)

Geri dönüşüm çoğu insana meşkaatli bir iş gibi görünüyor. Öyle olmadığını göstermek için bu mim başlatmak istiyorum. Umarım diğer blogger arkadaşlar da bana bu konuda destek olur. Olurlar, olurlar :)

Peki, Geri Dönüşüm İçin Ne Yapıyorum?

Öncelikle bizim evde geri dönüşüm için ayrılmış büyük bir çöp kutusu bulunuyor, diğeri daha ufak. Zaten geri dönüştürülebilir maddeleri, çöpten ayırmaya başladığımızda büyük bir çoğunluğunun gerçekte çöp olmadığını farkediyoruz. Plastik, cam, kağıt ve üzerinde geri dönüşüm işareti olan her ambalaj “hooop” o kutuya gidiyor.

İlk yazımda bahsetmiştim, belediyemiz geri dönüştürülebilir maddeler için her Cuma özel poşet bırakıyor diye. Bu uygulama devam ediyor :) Bu poşeti sadece geri dönüşüm için kullanıyorum.

Belki sizin belediyenizin de böyle bir uygulaması vardır ;) Eğer yoksa, ısrarla isteyiniz efendim.

Çok şanslıyım ki, binamızın önünde bu harika geri dönüşüm kutusu duruyor :) 4-5 günde bir kendisini ziyaret ediyorum. Plastik, cam, kağıt hepsi burada biriktiriliyor daha sonra belediye ekipleri tarafından toplanıp, ayrıştırılıyor. Çok kolay değil mi :)

Atık pil kutusu, CEBiT 2009 ganimetlerinden biri :) Bir derginin içinden çıkmıştı. Gördüğümde çok sevinmiştim. Bitmiş piller artık bu kutuda birikiyor. Ayda bir market veya metrodaki diğer emekli pillerin yanına katılıyorlar :)

Eğer siz de bu atık pil kutularına gereksinim duyuyorsanız, ayrıntılı bilgi için TAP sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Market poşetleri çevreye en çok zarar veren atıklardan biri. Bir poşet doğada 180-200 yok oluyor. Bir nebze de olsa poşet tüketimi azaltmak için mümkün olduğunca yukarıdaki torbaları kullanmaya çalışıyorum. Fuarlarda en çok bez çantalara saldırıyorum bu yüzden.

Bazı marketler çevre dostu, doğada 24 ayda çözünebilen poşetlerden veriyor, çöp için çoğunlukla o poşetleri tercih ediyorum.

Pek yakında da bir pazar filem olacak umarım. Pazar Filesi diye harika bir blog var bu arada, takip etmenizi tavsiye ederim :)

Son olarak; evet çevre kirleniyor, denizler kirli, hava kirli… Etraf  “çöp” muamelesi yapılmış geri dönüştürebilir atıklar ile dolu. Ufak bir kaç değişiklikle bunu değiştirmek elimizde ;) Hiç bir şey için geç kalmış değiliz.

Eveet, bakalım geri dönüşüm için Berna Mutlu Aytekin ve Şahika neler yapıyor :)

Geri Dönüşüm İçin Ne Yapıyorum? (mim)” üzerine 2 düşünce

  1. karmançormancı

    Keşke herkes böyle özenli olsa.. sizi tebrik ediyorum.. ben de kağıtları ayrı poşette topluyorum..ve maalesef çöp kutusunun yanına koyuyorum. Pilleri de pil kutularına atıyorum.. ama plastik ve camla ilgili birşeyler yapmalıyım :(

  2. sevie Yazar

    @karmançormancı,
    Yakında farklı geri dönüşüm projelerim de olacak :)
    Bağlı olduğun belediye ile bir görüş belki bir uygulamaları vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir