Günce 03102008

Fotoğrafta gördüğünüz omuzuna kediyi sırtlayan karizmatik kişi kardeşim Halil, omuzundaki bir o kadar karizmatik kedi de bizim Yuva hanımın kardeşi ve kardeşimin kedisi Deniz.

Yuva’yı almaya gittiğimizde, Halil Deniz’i gördüğün an vurulmuştu. Masmavi gözlü, sapsarı tüylü bir aylık bir yavru kedi. Hangi Fenerli aşık olmaz ki?

Cinsiyeti konusunda emin olamadığımız için, kardeşim uniseks bir isim olan Deniz ismini seçti. Sonunda erkek olduğu anlaşıldı.

Derken 14 ay geçti. İlk geldiğinde kediye feci şekilde uyuz olan annem, Deniz Efendiye fazlasıyla bağlandı. Ancak büyüyen Deniz efendi, erkekliğini ispat etmek istercesine evde kendi krallığını ilan etmeye kalkıştı. Bu da yetmezmiş gibi, annemlerin kapısına üç tane dişi kedi gelmeye başlar oldu. Miyav miyavlı kur yapmalar. Anneme dışarı çıkmak için yalvarmalar, hatta tepki göstermeler sonunda annem Deniz’i kısırlaştırmaya ikna oldu. Bayram gübü yorganına yaptığı işaretin etkisi de yok değil. Veterinerimiz Yıldıray Bey’den randevu aldık, zira annemlerin oturdukları bölgede iyi bir veteriner yok.

Sabah sabah giriştiğim temizlik harekatı sonrası biraz geç kalsam da, annemi alıp veterinere geçtik. Kedimiz Kartal’dan tecrübeli olduğumuz için bizi pek endişelendiren bir operasyon değildi. Ancak kedisine yavrusu gibi bakan annem, biraz korkuyordu. Erkek kedilerin kısırlaştırma operasyonu uzun süren bir işlem değil. Operasyon öncesi kedi 10-12 saat aç bırakılıyor çünkü genel anestezi ile uygulanıyor.  Operasyon sonrası da yutma rekleksi olmadığı için tamamen ayılana kadar yiyecek bir şey verilmiyor.

Anestezi uygulandıktan sonra operasyon 20 dakika falan sürüyor. Görülmeyecek kadar küçük iki iz kalıyor, zamanla onlar da belli olmuyor.

Operasyona eşim de katıldı. Deniz’in kirvesi konumunda baya bir keyifliydi. Operasyon sonrası annemi eve bıraktım.

Sabah eşimin dişi kırılmıştı, bunun için Medilife’tan randevu almıştık. Akşam sekiz buçuk gibi oraya gittik. Diş hekiminin ofisine girdiğimizde bizi genç bir hanım karşıladı. Açıkçası doktorun asistanı olduğunu düşündük. Dokturun kendisi olduğu ortaya çıktı. 23 yaşında genç bir diş hekimi. Eşimin kırılan dişi önde olduğu için biraz endişeliydik. Ancak diş hekimimiz Derya Hanım mükemmel bir iş çıkardı. Dişin dolgu olduğu kesinlikle anlaşılmıyor. İşi severek yapan bir kişi olduğu için teşekkür ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir