Kayıp Bir Cüzdan Macerası

Geçen Perşembe, Nuray annem cüzdanını kaybetti. Orucun etkisiyle ve hatırladığı kadarıyla bir mağazadan alışveriş yaptıktan sonra kasada aldıklarını poşete koyarken elindeki cüzdanını orada bırakmış. Daha sonra mağazaya döndüp, cüzdanını bulup bulmadıklarını sorduğunda olumsuz cevap almış.

Paradan çok (ki yüksek sayılabilecek bir rakam), cüzdanın içinde kendi kimilği ve iki kaynımın kimliklerinin olması onu aşırı derece düşündürüyordu. Yasadışı bir olayda kimlikleri kullanırlar diye endişeleniyordu. (Ne yazık ki oluyor böyle olaylar).

Cuma günü, beraber tutanak tutturmak için karakola gittik. Görevli memur sıcağın etkisiyle pek bir keyifsiz ama yine de yardımcı oldu. Israrla mağazanın güvenlik kayıtlarını incelenip incelenmeyeceğini sormama rağmen, aldığım tek cevap “İnceleme yetkimiz var, ama şimdi kamera var mıdır orada?” gibi bir cevap aldık. “Evet, var” dedikçe başka bir bahane duyduk.

Aldığımız tutanak nüfus cüzdanlarını yeniletmek için yeterli oluyormuş. Tutanağı alıp yola çıktık. Annemin cüzdanını unuttuğunu düşündüğü mağazaya gidip yetkili ile görüşüp, kayıtları incelememiz için izin alıp alamayacağımız öğrenmek için yola koyulduk.

Annem sürekli üzülüyor, endişeleniyordu. Bir yandan “Bu olaya sebep olacak ne yaptım?” diye düşünüyordu. Derken cep telefonu çaldı , İş Bankası’ndan arıyorlardı. “Bir kaybınız olmuş, Bayrampaşa’daki Senem Giyim Mağazasından gidip alabilirsiniz” diye söylediler. Öyle söyleyince, annemin yüzü bir aydınlandı ki, “Dün, alışveriş yaptıktan mağazanın önünde oturup dinlenmiştim.” dedi.

Koşa koşa mağazaya gittik. Orada çalışan kızların haberi bile yoktu. Hemen iş yeri sahibi Ahmet Bey’i çağırdılar. Gelir gelmez annemi görünce gülümsedi zaten, ve cüzdanını çıkardı. “Ne vardı içinde?” diye sordu. Annem;”Neler yoktu ki. Kimlikler, kartlar, bir sürü şey…” diye cevap verdi. Ahmet Bey “Cüzdanın içini karıştırmadım, adınıza İş Bankası kartını görünce orayı aradım. Numaranızı vermediler. Size ulaşmalarına sevindim.” diye cevap ve cüzdanı teslim etti. Meğer annem dinlenmek için mağaza önüne oturduğunda cüzdanını orada bırakmış. Biri bulup, Ahmet Bey’e teslim etmiş.

Cüzdanın içindeki herşey, yüksek miktardaki para bile tamdı. Bir Ramazan günü, insanlığın halâ ölmediğine böyle tanık olduk. Allah, fakire eşeğini önce kaybettirir sonra buldururmuş. 

Bayrampaşa, Demirkapı caddesindeki Senem Giyim Mağazı sahibi Ahmet Bey’e tekrar teşekkür ediyoruz.

Kayıp Bir Cüzdan Macerası” üzerine 2 düşünce

  1. Geri izleme: Günce 17092008 | BeyazPano

  2. mL

    Cüzdan kaybetmek gerçekten çok can sıkıcı bir durum.Bende korkarım.Para sorun değilde kimlik,ehliyet,kredi kartı vs..
    Çok sevindim bulunduğuna,geçmiş olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir