Kayıp Gül – Serdar Özkan

2009’un en iyi Türk kitapları arasında gösteriliyor Kayıp Gül. Hakkında yapılan yorumlardan biri;

“Simyacı, Küçük Prens ve Martı’yı sevenlerin mutlaka okumaları gereken
bir kitap”

olduğu için her ne kadar popüler kitap okuma gıcıklığım olsa da kitabı okumaya karar verdim.

Evrene mesajı gönderdim ya, şansıma iş arkadaşım Ömer de kitabı okumaya başlamıştı. Kitabı ödünç alma listesinine adımı yazdırdıktan sonra, beklemeye başladım.

Kitaplara sahip olmayı sevdiğim gibi, ödünç almayı da seviyorum :) Hatta çoğu zaman “Bana okuyacak bir şeyler getirir misin?” deyip, seçimi arkadaşlarıma bırakıyorum. Değişik kitaplar, normalde belki de yüzüne bakmayacağım kitapları keşfetmeme fırsat tanıyor.

Bir dakika?! kitap yorumu yapacaktım değil mi :)


Serdar Özkan’ın ilk romanı olan Kayıp Gül’ün arka kapağına göz atalım öncelikle:

Kayıp bir ikizin izinden San Francisco’dan İstanbul’a, güllerin ve düşlerin dünyasına uzanan gizemli bir yolculuk…

”Hatırlıyor musun, güneşli günlerde sana akın akın koşanlar güz gelince bir bir terk etmeye başlıyorlardı seni. Kış iyice bastırınca da hiç kimseyi bulamıyordun yanında. Gururun seni yalnız bırakıyordu ve o kuru gururun yüzünden ağlayamıyordun bile. Bahardaki övgüler seni ne kadar yükseltmişse, sonbahardaki düşüşün de o denli yüksekten oluyordu. Havanın değişmesi yerle bir ediveriyordu seni… Oysa bir gül için bu böyle mi? Bir gül için, güz demek, yağmur demek. Güz demek, bahara hazırlık demek…


Üzgünüm dostum ama, sana tutkuyla bağlananlar bir gün seni terk edecekler. Çünkü onlar sana değil, kendi tutkularına tapıyorlar yalnızca. Ve bir gün gelecek, o tutkuları başka bir tanrıça bulacak. Senden daha güzel, daha güçlü bir tanrıça! İşte o zaman sen unutulacaksın. Kendini onların övgüleriyle var ettiğin için de, unutulduğun zaman yok olup gideceksin.”

Kitabın sade bir anlatımı var. Kısa kısa bölümlere bölündüğü için rahat okuyor. Genelde otobüs yolculuklarında okumayı severim. İstanbul trafiğinin en güzel yanı bol bol kitap okuma fırsatı sunuyor olması sanırım :)

Annesinin ölümüyle yıkılan Diana, öldüğü sandığı babasının yaşadığını ve henüz tanışmadığı Mary isminde bir ikizi olduğunu öğrenir. Büyük yasını bir kenara bırakıp, mektuplarında güllerle konuştuğunu söyleyen kayıp ikizini bulmak zorundadır. San Francisco’da başlayan macera onu İstanbul’a kadar sürekler.

Ağır olmayan teşbihlerle, işin içine melankolik macera da katarak, kitap mesajını güzel bir şekilde iletiyor. Her ne kadar vermek istediği mesajı birden çok kez tekrar edip, şefkatli bir öğretmen misali anlayıp anlamadığımız defalarca sınıyor olsa da. Kitabın sonu bi hayli ilginç bu arada, gerçi ortalarına doğru tahmin edilebilir olmaya başlıyor :)

Zannımca yapılan başarılı tanıtımlar sonucunda Martı, Simyacı veya Küçük  Prens gibi bir dünya klasiği olabilir. Sonuçta herşeyin başlangıcı da inanç değil mi? Neden olmasın :)

Kayıp Gül – Serdar Özkan” üzerine 12 düşünce

 1. adem

  bir hafta içinde alıp okudum. sonuçu beni gören okuyan herkese bir tavsiyem var. Bu kitap çok saçma ve mantıksızca yazılmıştır. 200 sayfa oluşuda hikaye kitabın toplamı 80 var yada yok. gerisini saçma denilen mektuplar konmuş. Konu anlatımı güzeldir bu doğru ama öylesine saçma öylesine gereksiz kişi ve mekanlara yer verilmiş ki adeta kitabın sayfalarını çoğaltmak amacıyla yazılmıştır. kayıp gül hepsi yalan. kandırmaca sayfa çoğaltmaca … iğrenç ötesi. çiçeklerle konuşma sonuunda bir ikzin var git onu bul. asıl kitabın adı budur. iğrenççç. Verdiğim paraya yazıklar olsun. sakın almayın. beni kandırdılar kitabın kapağı sayfaları harflri şahane ama ilk 16 sayfadan sonra insan okuyunca anlıyor.. iğrenç .. lütfen araştırın .. çiçekleri konuşturup tanrıça yapıyorlar sonra hayaldir deniliyor. bir kız mektubu alıp ikizim varmış diye otelde vakit geçiriyor ders alıyor bu anlatım içn 80 sayfa yakın gereksiz anlatımlar kullanılmıştır.. meğerse ikiz mecazi anlam taşıyor geçrek olan dedikleri kendinin içindeki ikizi. hepsi palavra .. acınacak bir durumda. iğrençç.. bu güne kadar kitap aldım bölesine saçma sayfa doldurmak için yapılan bi kitap görmedim.. lanet olsun …

 2. eda

  kitabı bende birçok kişi gibi tavsiye üzerine aldım. sonradan birçoğu umduğumu bulamadım desede ben farklı yönden eleştiri yapıyorum. kitabı elime aldığımda bir umut beslediğimi söyleyemem sonuçta yazarın ilk kitabı. kitabın en başındaki şişe üzerinden yapılan göndermeler ilgi çekiciydi. o an bu yazar eğer gerçekten iyiyse farklı bir şeyler yapmalı dedim. ve kitabın konusunu da az çok bildiğim için ilk sayfada aradığı ikizinin aslında kendi içindeki kaybolan kişiliğini aramasıyla ilgili olduğunu anladım. gerçekten güzel bir önerme. kitaptan anladığıma gelince; içimizdeki bizi bulup benliğimizi ortaya çıkardığımızda gerçek mutluluk da bize göz kırpacaktır. verilen mesajı ve aradaki yürek okşayan sözleri çok sevdim, ama insanların umduklarını bulamamasının sonucu kitaptan çok şey beklemeleri olsada desteklemediğim yönleri de var. kitapta heyecan yok diyebilirim ve kitapta zorunluluk hissi vardı. mesela ağaçlar sonbaharda yapraklarını dökerler bu kitapta o ağacın yapraklarını ilkbaharda yolmuşlar gibi geldi. yani zor zoruna kelimeler birbirine bağlanmış gibi hissettim. onun dışında çok güzel bir kitap. tüm bunlar yazmaya ve yazarlara aşık birinin yorumlarıdır. inanın ilk kitaptan böyle bir başarı beni duygulandırdı ama dediğim gibi bırakın kaleminiz yazsın siz onu zorlarsanız küser konuşmaz size. siz dost kalın onunla ve başarınızın artarak devam etmesini dilerim. birdaha ki kitabınıza umutla başlamayacağım, iyi olduğuna inanacağım. sizde inanın…

 3. ulaş

  Harika bir kitap keyifle okudum. Kitabın konusu çok güzel. Herkese öneriyorum. Serdar ÖZKAN’a sevgiler. Yeni kitaplarını bekliyorum.

 4. hawanur

  adem lafım sana bu kitaptan iyisini mi bulcan oğlum serdar özkan’a selamlar

 5. Betül

  bence gayet güzel ve zevkli bir roman.yukarıdaki 1.yoruma katılmıyorum.araştırdım ve kim ALLAH,A daha yakın olursa güllerle konuşmak onları duymak gerçekten var.

 6. nazokiraze

  Kitabın önüne arkasına bakınca ve şu ülkede böyle bu ülkede böyle başarıya ulaştı gibi yorumlara bakaraktan baştan çok mükemmel birşeyler bekliyorsunuz haliyle.Ne biliyim bana öyle oldu.Onun için sanırım beklentilerimin çok altında geldi bu kitap bana.

 7. sevie Yazar

  nazokiraze bu cafcaflı “şuralarda çok tutulduk” ibareleri bana inanılmaz antipatik gelmişti. 2.kitabında da durum aynı..

 8. sinem

  İNANIN ŞİMDİYE KADAR PEK FAZLA ROMA OKUMADI AZ SAYIDA VE SEÇICI DAVRANIRIM BENİM İÇİN ROMANLARIN TAMAMEN HAYEL ÜRÜNÜ OLMASI VEYA GERÇEKÇİ OLMASI ÖNEMLİ DEĞİLDİR.MAYA ADLI BİR KURGU ROMANINI ARKADAŞIMIN ELİNDE GÖRDÜM VE KİTABI SORAN BİR ARKADAŞIMA ÇOK GÜZEL DİYEREK DEFALARCA TAVSİYE ETTİĞİNİ DUYDUM VE ALIP OKUDUM.GERÇEKTEN GÜZELDİ AMA BEN GERÇEK BİR TÜRK YAZARININ KİTABINA AŞIK OLMAK İSTİYORDUM.ŞİMDİYE KADAR ÇALIKUŞU DIŞINDA BENİ ETKİLEYEN BİR KİTAP OLMADI(TARİH ROMANLARI HARİÇ).AMA BU KİTABI SINIFTAKİ 5 KİŞİNİN ELİNDE AYNI ANDA GÖRÜP HERKESİN KİTABI İSTEME ARZUSUNA DAAYAANAMAYIP İKİNCİ KEZ POPİLER BİR KİTAP OKUMAK İSTEDİM. ARKADAŞLARIMIN BİRİNİN KİTABI BİTİRMESİNİ BEKLEYECEK TAHAMÜLÜM KALMAMIŞTI.ARKADAŞLARIMLA KİTAP DEĞİŞTİRMEYİ SEVERİZ AMA GİTTİM VE KİTABI ALDIM ALDIĞIM GÜN OKUDUM VE BİTİRDİM SAATLECE BAŞINDAN KALKMADIM VE GERÇEK BİR TÜRK ROMANINA AŞIK OLDUM, MERAK DUYDUM.TÜRK BİR YAZARIN YAVAŞ YAVAŞ DÜNYA KİTAPÇILARINI FETİH ETTİĞİNİ ÖĞRENMEK İSE BENİ MUTLU ETTİ. ŞU AN İKİNCİYİ OKUYORUM. SINAV YOĞUNLUĞUNDAN 1.DEN DAHA YAVAŞ İLERLİYOR AMA HAYRANLIK UYANDIRIYOR SONUÇTA KİTABIN İKİNCİSİNİ ALMAK İÇİN KİTAPÇIYI BİR HAFTA RAHAT BIRAKMAMIŞTIM. BANA HAYATI ÖĞRENMEMDE YARDIM ETTİĞİNİZ İÇİN TEŞŞEKKÜR EDERİM VE BU KİTABIN FİLMİNİN ÇEKİLMESİ GEREKTİĞİ DÜŞÜNCESİNDEYİM. KİTAP OKUMAYANLARIN NELER KAYBETTİĞİNİ BİLMESİ İÇİN.KENDİLERİNİ BENİM GİBİ KAHRAMANIN YERİNE KOYABİLMELERİ İÇİN KEŞKE BU KİTAPLA İLK ÇIKTIĞI ZAMAN TANIŞABİLSEYDİM. TEBRİKLER SERDAR ÖZKAN.

 9. ayşe kutlusoy

  Serdar Özlan Çankırı’lıdır ve imam hatip lisesi mezunudur. Yayınevlerinin bir kitabın satışlarını etkilemek için yazarlar hakkında gerçek dışı özgeçmişler beyan etmeleri hiç doğru değil bence. Bu yaptıkları eğitim seviyesi yetersiz olduğu halde edebiyat konusunda yetenekli olan diğer yazar adaylarının da cesaretini kırıyor ve önünü kapatıyor. Ülkemizde artık bu gibi önyargılar bir kenara bırakılmalı ve gerçekler çarpıtılmamalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir