Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky (kitap)

Halil, yani kardeşim “Metro 2033’ün kitabını bulsana abla?” diye bana gelince, yoğun bir şekilde kitabı araştırmaya başladım. Aslında kitaptan da meşhur bir FPS oyunu mevcutmuş. İnternet aramalarında oyunun kitaptan çok çıkmasından da anlaşılacağı üzere oldukça da popülermiş FPS’ciler arasında. Elime kitap geçmiş okumadan bırakır mıyım :)

Yazarı Dmitry Glukhovsky, Metro 2033 romanıyla 2007 yılında Kopenhag’daki EuroCon yarışmasında, Avrupa Bilim Kurgu Topluluğu (the European Science Fiction Society) tarafından verilen Teşvik Ödülü’ne (the Encouragement Award) layık görülmüş. Bilimkurgu sevenlere şiddetle tavsiye edilir :)

Kitabın konusuna gelince;

Hırsının kurbanı insanoğlu, kullandığı nükleer silahlardan sonra yer yüzündeki yaşamı geri dönülemez bir biçimde değiştirir. Hayatta kalan bir kaç bin kişi de en büyük yeraltı metrolarından biri olan Moskova metrosuna yerleşir ve istasyonlarda yeni bir yaşam kurar. Radyasyon yüzünden yer yüzüne dönmek artık bir hayaldir.

Hayatta kalma içgüdüsünün ağır bastığı metroda, tüm olumsuzluklara rağmen insanoğlu birlik olmayı yine de beceremez. İstasyonlarda farklı birlikler, devletler kurulur. Ve evet, kıyametten kurtulan insanoğlu burada da birbiri ne düşmanlık beslemeyi ve savaşmayı başarır.

Kitabımız kahramanı Artyom, WNDCh istasyonunda üvey babası ile birlikte yaşıyor. Yeryüzünden saldırıya geçen karaderililere karşı diğer istasyonları uyarmak amacıyla, Artyom’a metronun kalbi sayılan Polis’e gitme gorevi verilir. Metronun kaderi, Artyom’un Polis’e ulaşmasına bağlıdır.

Distopik romanlara karşı özel bir sempatim olmasından ötürü, kitabı zevkle okudum. Okumak ne kelime, resmen yuttum…  Aldığım notları çözmeden kitabı kardeşime teslim ettiğim için elimde tek bir okunabilir cümle kaldı, ki o zaten kitabı özetliyor:

“İnsanoğlu, diğer canlı yaratıklardan her zaman çok daha iyi bir katildi…”

Metro 2033 – Dmitry Glukhovsky (kitap)” üzerine 4 düşünce

  1. Geri izleme: Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley | BeyazPano

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir