Serotonin – Mutluluk Akademisi

Geçtiğimiz ay Serotonin davetlisi olarak güzel bir etkinliğe katıldık. Eğitici, farklı ve keyifli bir gün geçirdik.

Bir Cumartesi sabahı başlayan etkinlik, mahmurlu gözlerle takılırken, programın ilk ayağı olan mini tango gösterisi sayesinde birden açıldı :) Cep telefonumdan titreşimli de olsa, kaydettiğim videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. Bu arada çift tango yaparken tanışmış ;) Diğer videolar için eşimin yazısına göz atmanızı tavsiye ederim.

Pilates derslerine yapılan salona geçtiğimizde ise ufak bir şaşkınlık yaşadık. Zira etrafta pilates topları ve matları yerine bir sürü değişik çalışma aleti vardı. Fotoğrafta gördüğünüz hareket aylarca çalışma sonrası yapılabilecek bir şey, aman evde denemeyin :)

Her ne kadar pilates evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bir aktivite gibi lanse edilse de, hiç öyle değilmiş. Yanında ciddi sakatlıkları da beraberinde getiriyor. Bir uzman denetiminde doğru hareketler öğrenildikten sonra tek çalışma yapılabiliyormuş.

Fotoğrafın büyük hali için tıklayınız.

Son etkinliğimiz ise Tai-Chi oldu.  “Yumuşak yumruk”  ya da “gölge dövüşü” de denilen Tai-Chi’yi bedeni, ruhu ve zihni aynı anda denge hareket etmesini sağlayan bir egzersiz biçimi. Uzakdoğu filmlerinde mutlaka görmüşsünüzdür. İşine giden takım elbiseli Çin’li parkta durur, bir takım hareketler yapmaya başlar, hareketleri bitirip yoluna devam eder :)

Fotoğrafın büyük hali için tıklayın.

Tai-Chi eğitimeni Alex Kalenderoğlu ile birlikte biz de Tai-Chi 8’li form denilen hareket  uygulamasını yapmaya çalıştık. “Çok komik görünüyorum laa” etkisinde kurtulamadığım için dikkatim ciddi bir şekilde dağıldı :/ Cenin pozisyonuna geçip yaptığımız mini meditasyon rahatlaması, neredeyse uykuya dönüşüyordu :/ Zihni berraklaştırmak ciddi sabır isteyen bir işmiş :)

Serotonin ile ilgili bir kaç not paylaşıp, blog tembelliğimi üzerimden atmak istiyorum :)

Serotonin Nedir?

Beyinde salgılanan bir hormon. Mood (duygulanım), libido (yaşam enerjisi), uyku, ağrı mekanizması, iştah düzenlenmesi üzerinde etkili. Aşık olduğumuzda, egzersiz yaptığımızda, orgazm ve masaj sırasında, çikolata yediğimizde, güneşi hissettiğimizde serotonin yükseliyor. Yani hayatımız boyunca bu “mutlu molekül”ün peşinden koşuyoruz. Eksikliğinde depresif ruh hali veya depresyon, uyku bozuklukları, ağrı eşiğinin düşmesi ile kronik ağrılar, iştah artması ve yeme bozuklukları oluşabiliyor.

Serotonin Mutluluk Akademisi Nedir? 

İsmini mutluluk hormonu Serotonin’den alan, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Işık Akgöl tarafından kurulan Serotonin Mutluluk Akademisi beden, ruh ve zihin üçlüsünü besleyerek mutlu olma sanatını öğretiyor.

Serotonin Mutluluk Akademisi’nin mottosu “bedenini hisset, ruhuna dokun, zihnini keşfet”. Dr. Işık Akgöl merkezin misyonunu şöyle özetliyor: “Hayattaki asıl işimiz mutlu olmak ve biz bunun bir seçim olduğuna yürekten inanıyoruz. Biliyorum ki yakın bir gelecekte Serotonin hayatın özüne dokunabilen ‘arı-duru-öz’ büyük bir grup olacak.”

Serotonin Mutluluk Akademisi Neler var? 

 • Batı’nın akılcılığıyla beden ve zihnimize form kazandırmak için Pilates’i
 • Uzakdoğu’nun bilgelik ve yalınlığıyla beden, zihin ve ruhumuzu geliştirmek içinYoga ve Tai Chi ’yi
 • Zihnimiz ve ruhumuzu besleyip zenginleştirmek için Felsefe ve Psikoloji’yi
 • İş ve sosyal hayatımızı yönlendirmek için Koçluk ’u
 • İç dünyamızı renklendirerek zenginleştirmek için Hobiler’i
 • Toplumsal görevlerimizi yerine getirmek için Sosyal Sorumluluk Projeleri‘ni benimsedik.

*Bu keyifli gün için Serotonin Mutluluk Akademisi ebinine, Dr.Işık Akgöl ve Ayşe Dural’a teşekkür ederim :)


Serotonin – Mutluluk Akademisi” üzerine 2 düşünce

 1. love and smile

  Ne güzel eğlenceli olmuş..
  Daha dün akşam yakın arkadaşlarımdan biri ücretsiz bir yoga denemesine gittiğini ve çok hoşuna gittiğini anlattı. Ben de hep istemişimdir yoga yapmak.. Belki bebişten sonra kısmet olur.. tabi eve çok uzak olmaması gerekiyor. yoga yapıp gevşedikten sonra trafikte stres olmak istemiyorum :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir