Sosyal Güvenlik Yasası Beni Nasıl Mağdur Etti?

01 Ekim 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasasının ikinci kısmı bir sürü yeni uygulama getirdi. Bunlar arasından belki de en çok takdir ettiğim; 18 yaşından küçüklerin sağlık hizmetlerinden şartsız olarak yararlanabilmesi, kadınların doğum borçlanması yapabilmesi vs… Bunun yanı sıra askerlik borçlanması için ödenmesi gereken prim rakamı yükseldi. Özel sağlık kurumlarına muayene sonrası ödenen katkı payı rakamı yükseldi, ki bu rakamı da eczacılar tahsil etmek zorunda kalıyor. Doğal olarak üzerlerine yüklenen tahsilat memuru görevinden memnun değiller.

Her neyse gelelim benim mağdur olduğum kısma. Efendim, ben Bulgaristan vatandaşıyım. Türkiye’de bir hayli yüksek miktardan ikamet harcı ödeyerek sahip olduğum oturma izni ile ikamet ediyorum. Sigortalı olan eşim üzerinden aldığım sağlık karnem var. 1 Ekim öncesine kadar gayet rahat bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyordum.

Bildiğiniz üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nin her bireyine verdiği bir adet TC kimlik numarası bulunmaktadır. Sınav girişlerinde, vergi işlemlerinde, sağlık hizmetlerinden yararlanırken, vs. bu numara kullanıyor. Nüfus Müdürlüğü kapsamlı düşünerek yabancı uyruklu vatandaşlar için Yabancı TC Kimlik No uygulamasını başlatmış. Dolayısıyla benim de bir adet TC kimlik numaram bulunmakta. Buraya kadar herşey güzel.

Nisan ayında sağlık karnemi değiştirirken, Sosyal Güvenlik kurumu görevlisine büyük bir hevesle “Bakıııın, benim artık bir teceee kimlik numaram var. Ahandaaa, burada! Lütfen, sağlık karneme tece kimlik numaramı da yazar mısınıızzz?” diye söylemiştim. Görevli, sistemlerine Yabancı TC Kimlik Numarası girmek mümkün olmadığını söyledi. “Bir sorun çıkmaz, eşinin numarasını yazarlar.” diye cevap verdi. O zamana kadar bir sorun yaşamadığım için ben de bunu dert etmedim.

Meğer 1 Ekim’de yürürlüğe giren yasa yüzünden TC kimlik numarası olmayan kişiler muayene olamıyormuş. 24 Ekim’de sağlık ocağına muayene olmak, daha doğrusu ilaç yazdırmak için gittim. Normalde eşimin TC kimlik numarasını yazarlardı, ama bana bu sefer ısrarla benim TC kimlik numaramı sordular. Ben de yabancı kimlik numaram olduğunu, söyledim ve numaramı verdim. Defter kaydı tuttukları için bir sorunla karşılaşmadan, muayene olup sağlık karneme ilaçlarımı yazdırdım.

İlaçları almak üzere eczaneye gittim. Tipik bir Cuma öğlenden sonrası gibi sistemlerde sorun vardı. Daha sonra ilaçları almak üzere karnemi bıraktım. Eczacı, yasanın değiştiğini ve mutlaka TC kimlik numaramın da gerektiğini anlattı. “Peki“, dedim. TC kimlik numaramı verdim. Yabancı uyruklu olduğumu belirtip, verdiğim numaranın da Yabancı TC kimlik no olduğunu söyledim. Eczaneden çıktım ama içime bir kurt düştü “Ya dedim hala sistemlerine yabancı kimlik no entegre edilmemişse?”

Bir kaç saat sonra eczaneye gittiğimde, aklıma gelen başıma geldi. Yabancı kimlik no sisteme entegre edilmemiş ve ben ilaçlarımı alamadım! Sağlık karnem olmasına rağmen! TC kimlik numaram olmasına rağmen!

Allah korusun bir şey olur da hastaneye gitmek zorunda kalırsam, sistemlerden benim kimlik numarasını yine giremeyecekler ve ben sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağım.

Bilgi edinme kanununa göre Sosyal Güvenlik Kurumundan bu konu ile ilgili bilgi talebinde bulundum. Gelecek cevabı bekliyorum. Söyleyin sinir olmakta haksız mıyım?

Sosyal Güvenlik Yasası Beni Nasıl Mağdur Etti?” üzerine 4 düşünce

 1. mL

  Sinir olmakta haklısın çünkü sağlık bu,önemli birşey.Yasada değişiklik yaparken bu ülkede yaşayan tüm vatandaşları düşünmek zorundalar.Bakalım gelecek cevap ne olacak..

 2. sevie Yazar

  mL,
  aldığım son duyuma göre. Çalışma izni olan yani, SSK’lı olan yabancı uyruklu kişiler, sağlık karneleri, TC kimlik numaraları vs olmasına rağmen onlar da muayene olamıyormuş. Bir tanıdığımızdan benim durumum ile ilgili bir tüyo aldım en kısa zamada sonuçlarını yazarım..

 3. emin

  bende yabancı evliyim ve 1 ekim 2008 den önce hastaneye gittim bi problem yoktu.geçen gün eşimi hastaneye götürdüm. ve kayıt yaptıramadım.neymiş yabancı tc kimlik nosu onaylı değilmiş onaylatmam lazımmış. buda nasıl olur nerden olur bilmiyorum.yabancı şubeye gittim.vatandaşlık büroya gitti. ssk müdürlüğü aradım kimse bişey bilmiyor. way bu ülkenin haline

 4. sevie Yazar

  emin,
  Eğer eşinizin oturma izni varsa, http://www.nic.gov.tr adresinden ikamet tezkere numara ile eşinizin yabancı TC kimlik nosunu öğrenebilirsiniz.
  Çıktısını alıp, eğer varsa sağlık karnesi, evlenme cüzdanı ile bağlı olduğunuz SSK müdürlüğüne gidip yabancı tc nosunu onaylatabilirsiniz. Hangi şubeye bağlı olduğunuzu, iş yerinizin muhasebesinden öğrenebilirsiniz.
  Benim durumumda da kimsenin bir bilgisi yoktu, ancak SSK’ya aktivasyon için gittiğimde işlem 5 dakika sürmedi. Şu anda yabancı TC kimlik no ile sağlık imkanlarından yararlanabiliyorum.
  Umarım en kısa zamanda sizin sorununuz da çözülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir