Viski Kulübü

20120403-231019.jpg

Geçtiğimiz hafta viskinin bilinmeyen dünyasıyla tanıştım. Pernod Ricard evsahipliğinde gerçekleşen bu keyifli gecede, Superbeta ekibinin yoğun ve titiz bir çalışma ile hazırladığı Viski Kulübü hakkında bilgi alıp, viski tadımı yaptık.

Yeni kurulan Viski Kulübü sitesinde viskiye dair bilinmeyenler, eğlenceli notlar ile tarihçesi, üretimi, sanatı ve çeşitleri hakkında eğlenceli bilgiler yer alıyor. Hatta viski adına yazılmış bir şiir bile var :)

Whiskey’nin ortaya çıkışı

20120403-230523.jpg
Romalı bir asker ve İngiliz bir annenin oğlu olan St. Patrick, çocuk yaşta kaçırılıp İrlanda’ya köle olarak satılır ve sahipleri tarafından Fransız manastırına eğitim için gönderilir.

Gönderildiği manastırda alkol damıtmayı öğrenen St.Patrick arkadaşları ile birlikte Keltleri “medenileştirme” göreviyle, damıtılmış alkolden yaptıkları içkilere, latince “Yaşam Suyu” anlamına gelen “Aqua Vitae” adını verir. Bu isim Keltçede Uisge Beatha’ya dönüşür. Bu iki kelimeyi İrlanda aksanıyla hızlıca söylediğinizde “Ushkey” gibi anlaşılır. Ushkey de bir süre sonra Whiskey’e dönüşür.

Viski nasıl içilir?

20120403-230614.jpg

Her ne kadar viski buzlu içilen bir içki gibi özdeşleşse de, uzmanlar buz eridikçe viskinin tadı ve aromaları değişeceği için buzsuz içilmesini öneriyor.

Uzmanlara göre mükemmel reçete; viskinin içine birkaç damla su katmak! Böylece viskiniz size aromasının en güzel halini sunuyor…

Tadım Notları

Sek ve su katarak Ballanties, Chivas ve Jameson viskilerini tattık. Favorim daha hafif içimli bulduğum Jameson oldu.

Viski hakkında daha detaylı ve eğlenceli bilgiler bulabileceğiniz Viski Kulübü‘nü ziyaret etmeniz tavsiye edilir. Bu keyifli akşam için Chivas Marka Elçisi Selçuk Ramazanoğlu’na, sevgili Tuğçe Esener’e ve Superbeta ekibine teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir