Yandex; Arama Motoru ve Web Bilgi Portalı

Önceki akşam Yandex‘in lansmanına katılmıştım. Oldukça keyifli geçen bu akşamda Yandex’in yapısı ve sunduğu hizmetler hakkında bilgi aldık. Yandex’in bana göre en büyük avantajı Türkçe yapısına göre arama yapabilmesi ve anlamlı sonuçlar sunabilmesi.

Örnek görselde adımı soyadımı aratınca bağlantıların yanısıra video ve görselleri tek sayfada sunduğunu görebilirsiniz. Veya sevdiğiniz bir şiirin ilk satırını yazmayı deneyin.

Yandex ile ilgili bir burukluğum da var aslında; sosyal ağlarda kullandığım kullanıcı adları Yandex’te kapılmış :/

Basın bülteninden kısa notlar :

Yandex, Türkiye’deki kullanıcılar ve Türkiye hakkında bilgi arayan herkes için geliştirilmiş, kullanıcılarına İnternet’te aramanın yanı sıra haberler, e-posta gibi birçok farklı İnternet servisi sunan bir arama motoru ve web bilgi portalıdır.

***

Özel olarak Türkiye’deki kullanıcılar için geliştirilmiş ve Türkçenin dil yapısına göre arama yapan Yandex arama servisi, ayrıca yazım hatalarını düzeltme ve eşanlamlı kelimelerle çalışabilme özelliklerine de sahip. Sadece web sitelerinde değil, aynı zamanda son dakika haberleri, satılık ürünler, görsel ve videolar arasında da arama yapılabiliyor.

***

Yandex’in misyonu, kullanıcılardan gelecek her türlü soruya yanıt bulmaktır. Yandex’in arama kutusuna açık ve net yazılan sorular için cevaplar, sistemin arama sonuçları sayfalarında bulunur. Arama sadece web’de değil, son dakika haberleri veya yeni çıkan ürünler gibi çeşitli bilgi kaynaklarında da yapılır ve sonuçlar uygun bulunursa, arama sonuçları arasında yer alır.

“Bugün hava nasıl?” veya “Haberlerde ne var?” gibi daha genel sorular ise Yandex’in www.yandex.com.tr ana sayfasında yer alan günün haberleri, hava durumu gibi çeşitli servisleri sayesinde cevaplandırılır.

***

Yandex.Türkiye Ürün Müdürü Alisher Hasanov da “İyi bir arama servisi sunabilmek için sadece teknolojiyi değil, kullanıcılarının kültürünü, dilini ve tercihlerini de bilmek gereklidir. Türkiye’deki ekibimiz sayesinde servis kalitesini her geçen gün artırıyoruz. İstanbul ofisimizde halen analistler, yöneticiler ve çevirmenlerden oluşan büyük bir ekibimiz var. Türkiye ekibinin önemli bir kısmı özellikle arama servisinin kalitesi üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ayrıca, ana servislerimizin gelişmesi konusundaki tüm kararları Yandex Türkiye ekibi verir” dedi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir